top of page
Slide1.png
Slide1.png

Merhaba İstanbul!

 

Bu hafta 5'si düzenlenecek olan İstanbul Deneysel Film Festivali'nde, festival açılışını cinema-verite ve avant-garde sinemanın öncülerinden olan Dziga Vertov'un "The History of the Civil War" filmi eşliğinde yapıyoruz.

 

Ekim Devriminden sonra başlayan Rus İç Savaşı'nı belgeleyen Vertov'un bu filmi, 1921'de Moskova'da Bolşevik yetkililerden oluşan bir seyirci grubuna gösterildi. KomIntern'e yapılan bu ilk ve son gösteriminden sonra tek bir baskısı olan film, bilinmeyen sebeplerden ötürü ortadan kayboldu ve yüz yıl boyunca sadece kağıt üzerinde varlığını sürdürdü.

 

Film tarihçisi Nikolai Izvolov'un iki yıllık arşiv ve rekonstrüksiyon çalışmaları sonucunda, kaybolduktan 100 yıl sonra seyircilerle ilk kez 2021 IDFA'da buluştu.

 

Nikolai, proje üzerinde çalışmaya başladığında filmin görüntüleri dağılmış, başka filmlerde kullanılmış ve birçok farklı arşivde saklanmıştı. 1930'ların başlarında Vertov bile belgeselin tam bir baskısının artık mevcut olmadığına ikna olmuştu.

 

İlk gösteriminin üzerinden 100 yılı aşkın süre geçtikten sonra, Chute Film Coop ve İstanbul Experimental olarak bu eşsiz filmi, 5. Uluslarasi İstanbul Deneysel Film Festivali'ne, Moskova meydanlarından İstanbul'a taşıyoruz.

 

Gösterim 8 Mayıs tarihinde Yetkin Başarır'ın canlı performansı eşliğinde Hope Alkazar'da gerçekleşecektir. Sizleri orada görmekten büyük mutluluk duyarız.

 

 

 

ENG:

Hello Istanbul!

 

We are pleased to announce our curatorial collaboration with the 5th Istanbul Experimental Film Festival. We will open both the festival and our year-long joint program Rethinking the Archive with "The History of the Civil War" by Dziga Vertov, one of the pioneers of cinema verite and avant-garde cinema.

 

Vertov's film, which documents the Russian Civil War that began after the October Revolution, was shown in Moscow in 1921 to an audience of Bolshevik officials. After this first and last screening, the film, which had only one print, disappeared for unknown reasons and existed only on paper for a hundred years.

 

As a result of two years of archival and reconstruction work by the film historian Nikolai Izvolov, 100 years after its disappearance, the film will meet the public for the first time at the IDFA in 2021.

 

When Nikolai began his project, the film's footage was scattered, used in other films, and stored in many different archives. By the early 1930s, even Vertov was convinced that a complete print of the documentary no longer existed.

 

More than 100 years after it was first shown, Chute Film Coop and Istanbul Experimental bring this unique film from the squares of Moscow to Istanbul.

 

The screening will take place on May 8th at Hope Alkazar with a live performance. We look forward to seeing you there.

  • Instagram
  • Twitter
  • Vimeo - Siyah Çember
bottom of page